Malowanie proszkowe polega na zastosowaniu farb o konsystencji proszku. Używa się je do pokrywania powierzchni metalowych, chociaż nie tylko. Warstwa zaaplikowanego proszku utrzymuje się na powierzchni wskutek działania sił elektrostatycznych.
Do jej położenia wykorzystuje się specjalnego pistoletu, a następnie malowaną powierzchnię nagrzewa się do temperatury od 140 do 200 stopni C. Temperatura sprawia, że proszek ulega stopnieniu i polimeryzacji, dzięki czemu uzyskuje priorytetową trwałość. Malowane tą technologią powierzchnie są wyjątkowo odporne na korozję. Ważne jest również to, że technologia ta umożliwia stosowanie tylko i wyłącznie jednej warstwy farby bez użycia podkładów.
Lakierowanie proszkowe tworzy się stosując farb i lakierów proszkowych. Bardzo ważną ich dobrą cechą jest to, że są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Lakiernia proszkowa wykonująca takie usługi powinna posiadać wszelkiego rodzaju farby, także takie, których atesty pozwalają na kontakt farby z żywnością czy pitną wodą. Ponieważ w procesie malowania nie stosuje się szkodliwych rozpuszczalników można uznać tę technologię za przyjazną człowiekowi. Wyłącznie jedna warstwa farby proszkowej jest porównywalna do trzech warstw farby rozpuszczalnikowej.
Zanim przystąpi się do malowania proszkowego, powinno się wykonać piaskowanie albo śrutowanie. Czynność ta polega na czyszczeniu albo kształtowaniu objętej malowaniem powierzchni strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem twardych cząsteczek szlaki pomiedziowej (piaskowanie) lub śrutu staliwnego (śrutowanie).
Polecamy: regeneracja felg aluminiowych łódź.